Bostancı İngiltere’de BREEAM Assessor Yetkisini Aldı

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ), İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şevket Can Bostancı, İngiltere’nin BRE (Building Research Establishment) Kurumu tarafından verilen BREEAM Assessor (BREEAM denetçisi) yetkisini almaya hak kazandı.Bostancı, “1990 yılından itibaren faaliyet gösteren, Dünya’nın ilk Yeşil Bina Sertifikasını veren kurumu BRE, binaların sürdürülebilirliğini değerlendirerek derecelendirip belgelemektedir. Sürekli gelişim hedefi ile kurslar düzenleyen BRE, bu kurslar sonucunda denetçi adaylarını teknik sınavlara tabi tutarak başarılı adaylara denetçi olmaları için yetki vermektedir” dedi.

BOSTANCI: “YEŞİL BİNALAR SERTİFİKA BRE PATENTİ, LAÜ ÖĞRENCİLERİNE DERSLERLE AKTARILACAK”

Dünyada sıklıkla kullanılan Yeşil Bina Sertifikası’na değinen Bostancı, günümüzde inşaat sektörünün en büyük ihtiyaçları arasında yeşil bina inşaatının olduğunu ve bunun akademik çalışmalarla desteklenerek ülkemize en kısa sürede uygulanmasını temenni ettiğini belirtti.

Bostancı, LAÜ’nün bilimsel çalışmalara liderlik edecek altyapıda olduğunu ve en önemli amaçlarından birinin ileride bu alanda ülkemizin yararına çalışmalar yapılması olduğunu ifade etti. Son yıllarda LAÜ’nün gösterdiği başarı grafiğinin tesadüf olmadığını söyleyen Bostancı, öğrencilerin teorik bilgilere ek olarak gelecek vizyonu ile eğitim gördüğünü belirtti.

Özellikle sürdürülebilirlik alanında gerek Mühendislik gerekse Mimarlık Fakültelerinin alanlarında başarılı öğrenciler yetiştirme amacında olduklarını belirten Bostancı, bu doğrultuda geçen yıl “Yeşil Binalar ve Malzemeler” paneli düzenlendiğini ve öğrencilerin sürdürülebilirlik konusunda farkındalığının arttırıldığını dile getirdi.

Bostancı, Yeşil Binalar Sertifika BRE patentini, teknik kavramlar ve detaylarını derslerle ve bitirme projeleri ile LAÜ mühendislik ve mimarlık öğrencilerine aktarılacağını vurguladı.