BKP’nin Tartışmalı Kurultayından “TKP-YG İle Birleşme Kararı” Çıktı

Birleşik Kıbrıs Partisi’nin (BKP) 2. Olağanüstü Kurultayı’nda tek aday olan İzzet İzcan oy birliğiyle yeniden genel başkan seçildi. Kurultaya BKP’de yaşanan toplu istifalar damga vururken, İzcan’ın savunduğu TKP-YG ile birleşme kararı kurultaya katılanların oybirliğiyle kabul edildi.

BKP Kurultayı’nda, Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP Yeni Güçler) ile Değişim ve Kurtuluş İttifakı Protokolü ile ittifakın temel ilkeleri de oy birliğiyle kabul edildi.

Protokol uyarınca iki parti eylem ve güç birliği yapacak. Seçim ittifakını da içeren protokol uyarınca BKP adayları ilk milletvekilliği seçiminde TKP Yeni Güçler listesinden seçime katılacak.

BKP Kurultayı tek listeden oluşan 20 kişilik Parti Meclisi ile 5 kişilik Yüksek Onur Kurulu’nu da oy birliğiyle seçti.

BKP’nin 2. Olağanüstü Kurultayı, saat 11.00’de Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) toplantı salonunda toplandı.

BKP Kurultayı’nda TKP Yeni Güçler Genel Başkan Yardımcısı Seval Oyaltan da konuk olarak yer aldı.

İZCAN

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan seçim öncesi kurultay üyelerine hitap etti, partide yaşanan gelişmeleri aktardı.

İzcan, partisinin 2002’den beri birleşik Kıbrıs’ı sağlama yönünde yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu, barışı ve kardeşliği en yükseğe taşımaya devam ettiklerini halkın çıkarlarını savunmaya devam edeceklerini ifade etti.

Kıbrıs halkının çağdaşlaşmasına katkı koyan bir parti olduklarını ifade eden İzcan, parti yetkili organlarının kararları doğrultusunda toplumsal muhalefeti örgütlemek için yoğun çalıştıklarını vurguladı.

İzcan, solun işbirliğini sağlamak amacıyla CTP, TDP, YKP ve TKP Yeni Güçler’e ve sivil toplum örgütlerine ziyaretler gerçekleştirdiklerini ve birlikte mücadele çağrısı yaptıklarını belirterek, “Parti kavgalarını bırakalım, bir çatıda birleşelim, seçimlere birlikte girelim dedik. Bugüne kadar solun güç birliğine hiç bu kadar ihtiyaç olmadı” dedi.

Yaptıkları çağrılara partiler arasında sadece TKP Yeni Güçler’in olumlu yanıt verdiğini kaydeden İzcan, parti tüzüğüne uygun olarak da ittifakın oylanması için olağanüstü kurultay kararı aldıklarını söyledi.

İttifak ile ilgili parti içi tartışmalara ve kurultayı engelleme girişimlerine değinen İzcan, “Partinin kalbine hançer saplıyorlar, arkalarında başkaları var” iddialarında bulundu.

İzcan, “evlat” diyerek yetiştirdikleri kişilerin BKP’yi öldürmek ve yok etmek için uğraştıklarını ileri sürdü.

İzcan, 44 kişinin partiden istifa etmesiyle ilgili olarak da, bunun bir parti için önemli bir sayı olmadığı kaydetti. İzcan, “Kişisel hesaplar peşinde koşanların partide yeri yok” dedi.

İstifalar için kurultay kararının bahane edildiğini, sıkıntıların 1,5 yıl önceki kurultayda başladığını anlatan İzcan, partinin yolunda yürümeye devam edeceğini teslim olmayacağını kaydetti.

İzcan ittifak protokolünün ülkenin yararına olduğunu ifade etti.