Girne Belediyesi Sanat Galerisi düzenlenen törenle hizmete girdi

Girne Belediyesi tarafından restore edilerek sanat galerisine dönüştürülen eski elektrik trafo binası, bölge sanatçılarının karma eserlerinden oluşturulan “Trafoda Sanat Sergisi” ile birlikte açılarak hizmete girdi. Girne Belediyesi Sanat Galerisi’nin açılışıyla ilgili düzenlenen törene, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, belediye meclis üyeleri, sanatçılar ve vatandaşlar katıldı. Başkan Güngördü açılış töreninde, Lojistik Destek Grup Komutanlığı kullanımında olan tarihi binanın Girne Belediyesi’ne devredileceğini ve Girne’ye kent müzesi kazandıracaklarının müjdesini verdi.

21 sanatçının eserlerinin yer aldığı sergi, 2 Aralık tarihne kadar hafta içi mesai saatlerinde, Cumartesi günleri ise 10:00’dan 15:00’e kadar gezilebilecek.

GÜNGÖRDÜ’DEN KENT MÜZESİ AÇIKLAMASI

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü açılışta yaptığı konuşmada, kent merkezinde kamu binalarına elektrik sağlaması için yapılan, 1960 yılına kadar faaliyetlerini sürdüren, sosyal konutlar bölgesine yapılan elektirik santralinin ardından kaderine terk edilen ve yıkılarak otopark yapılması istenen trafo binasını sanat galerisine dönüştürdüklerini söyledi. Nidai Güngördü, kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan sanat galerileri ve müzelerin bir kentte yaşayan insanların yaşam kalitesinin ve kültür seviyesinin yükseltilmesine katkı sağladığına işaret etti. Lojistik Destek Grup Komutanlığı kullanımında olan tarihi binanın ise Girne Belediyesi’ne devredileceğini anlatan Güngördü, Girne’ye kent müzesi kazandıracaklarının müjdesini verdi.

SİBER: “TARİHİ BİNALAR KENTLERLE BÜTÜNLEŞİR”

Meclis başkanı Sibel Siber ise tarihi binaların kentlerle bütünleştiğini ve toplumda aidiet duygusu yarattığını söyledi. Sibel Siber, yıkılan tarihi binalarla birlikte şehirlerin de ruhunu kaybettiğine dikkat çekerek, tarihi trafo binasını yıkılmaktan kurtarıp sanat galerisine dönüştürülmesini sağlayan Girne Belediye Başkanı, meclis üyeleri ve çalışanlarına teşekkür etti.

GİRNE BELEDİYESİ SANAT GALERİSİ DÜZENLENEN TÖRENLE HİZMETE GİRDİ