UBP’li Sendika Başkanı, UBP İle Hükümet Kurmayı Reddeden Partilere Tepki Gösterdi

Ülkemizde sendikalar başta olmak üzere demokratik kitle örgütlerinin siyasetten bağımsız kişilerce yönetilmesi gerektiğini gözler önüne koyan bir örnek daha yaşandı. Emekçilerin boğuştuğu onlarca sorunu bir kenara bırakan sendika başkanı, UBP ile hükümet kurulması yönünde diğer partilere çağrı yapmaya soyundu.

Şu sıralar Hür-İş Başkanlığı yapan UBP eski milletvekili Ahmet Çaluda, sendika adına açıklama yaparak, partisi UBP ile hükümet kurmayı reddeden partilere tepki gösterdi.

Çaluda: “UBP İle Hükümet Kurmayı Reddetmek Demokratik Bir Yaklaşım Değil”

UBP’li sendika başkanı Çaluda, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından UBP ile koalisyon kurmayı reddettiğini açıklayan Halkın Partisi, Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Toplumcu Demokrasi Partisi’ne “Ülkeyi krize sokmayın” dedi.

Çaluda sözlerini şöyle sürdürdü:

“7 Ocak tarihinde gerçekleşen Genel Seçim sonrasında halkımız kendi iradesini sandığa yansıtmıştır. Halkımızın sandığa yansıttığı irade ile Ulusal Birlik Partisi’ne hükümet etme ve Cumhuriyetçi Türk Partisi’ne de ana muhalefet görevi vermiştir.

Halkın sandığa yansıttığı iradeye malesef saygı göstermeyen diğer bazı parti yetkilileri UBP ile değil hükümet kurmayı görüşmeyi dahi kabul etmemiştir. Bu demokratik bir yaklaşım değidlir. Bu seçimin olmasını isteyen ana muhalef partisi değil miydi? Hatta tarihi de kendileri belirlemişti. Ülkeyi kaosa sürükleyen bu zihniyet malesef bizleri de zor durumda bırakacaktır. Sözleşmelilerin kadrolanması için mecliste bekleyen yasanın hayat bulması, bütçenin geçmesi ve çalışanların haklarını almaları için hükümetin bir an önce göre gelmesi gerekmektedir. Umarız ki ayni hassasiyeti parti başkanları da gösterir ve bir an önce hükümetin kurulması için üzerlerine düşen görevi yaparlar”