LAÜ Hemşirelik öğrencilerinden “El Yıkama Farkındalığı” kampanyası

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü 4. sınıf öğrencileri tarafından “El Yıkama Farkındalığı” kampanyası düzenledi.

LAÜ’den verilen bilgiye göre, kampanya hakkında bilgi veren Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Deniz Şelimen, el yıkama konusunda bilinçlendirme yapmak ve farkındalık yaratmak amacıyla Hemşirelik bölümü 4. sınıf öğrencilerinin üniversite kampüsünde “el yıkama farkındalığı” için “Sağlıklı yaşam ellerinizde” sloganıyla kampanya gerçekleştirdiklerini belirtti. Şelimen öğrencilerin, bu amaçla broşürler ve balonlar dağıtarak ve karşılıklı eğitim vererek el yıkamanın önemine dikkat çekmeye çalıştıklarını ve bir gün boyunca devam eden kampanyanın kampüste büyük ilgi gördüğünü ifade etti.

“Sağlıklı ortam koşullarını yaratmak ve hastalık yapıcı etkenleri uzaklaştırmak ve etkisiz hale getirmek amacıyla ellerin gerekli şartlarda doğru yöntemle yıkanması temel kurallardan biridir” diyen Şelimen, insanların el yıkama alışkanlığının olmaması ya da ihmal edilmesi sonucunda; bulaşıcı hastalıklar, besin kaynaklı infeksiyonlar, okullarda görülen ishaller, tuvaletlerden bulaşan parazit, bakteri ve mantar infeksiyonlarının önüne geçmenin mümkün olmayacağını ifade etti.

Şelimen, “Hepimizin arzusu olan sağlıklı bir yaşam için en önemli hazinemiz olan sağlımızın korunması ve geliştirilmesi aslında çok da zor değildir” diyerek yapmış oldukları kampanyanın hijyen uygulamalarını yaygınlaştırmak ve bu konudaki bilincini arttırmak adına önemli bir sağlık hizmeti olduğunu vurguladı.