Bir “Etik Değil Ama Yasal” Vakası Daha

Lefkoşa’da Yenişehir Şehit Biray Mustafa Sokak’ta, 2 arsa büyüklüğünde, devlete ait arazinin yurt inşaatı için Serdar Denktaş’ın kızı ve oğluna peşkeş çekildiği öğrenildi.

İrsen Küçük hükümeti döneminde ticari inşaat bölgesi ilan edilen ve bu şekilde kat izni 12 kata kadar artırılan arsada, Denktaşlara ait şirket 8 katlı 400 odalı yurt yapmayı planlıyor.

Serdar Denktaş’ın kızının ve oğlunun ortak şirketi Mediterranean Master Education Services Ltd’e yurt yapması için hediye edilen arsa konusunda mahalle sakinleri ise direniyor.

Mahalleli, buraya yapılacak yurt ile mahallenin tüm sosyal yapısının bozulacağını, bölgenin yapısının buna uygun olmadığını ve buranın yaşlılar ve çocukların faydalanabileceği bir yeşil alan olarak kullanılabileceğini söylüyor. Bölgede bulunan devlet dairelerinden ötürü mesai saatleri içerisinde ciddi şekilde kaos yaşanan mahallede yapılacak 400 kişilik bir yurdun, mahalledeki hayatı tümden bitireceği öngörülüyor.

Bunun yanında arsada Orman Dairesi’nin izni olmadan kesilemeyecek çam ağaçları da bulunuyor.

Öte yandan ÇED Raporu’na göre, çevresinde önemli bir etki yaratacak bu denli büyük girişimlerde bölge sakinlerinin onayının alınması gerekirken, böyle bir toplantının yapılmadığı da biliniyor.

Yenişehir Mahalleme Dokunma İnisiyatifi Direniyor

Mahalle sakinleri, uzun yıllar Anadolu Ajansı’nın kullanımında bulunan arazide inşaat çalışmalarını başlatmak isteyen görevlilere engel olarak direnişini sürdürüyor.

Arabalarıyla ağaçlarla kaplı arazinin girişini kapatan mahalle sakinleri, Maliye Bakanlığı Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi ekiplerine ve inşaatı yapacak şirketin bölgeye yaklaşmasına izni vermiyor.

Direniş Sayesinde İlk Kazanım Elde Edildi

İçişleri Bakanlığı’na konuyla ilgili dilekçe veren ve İyi İdare Yasası’na aykırı davranıldığını belirten mahalle sakinleri, Pazartesi gününe kadar girişimi engelleyerek ilk kazanımlarını elde etti.

Halkın direnişi sonucu günlerdir araziye giremeyen şirket yetkilileri, Polis’ten destek isteyerek araziye girmeye çalışıyor.