Sam Amca ve Kuzenleri Suriye’yi Vurdu

Yıllardır Suriye’yi radikal islamcı çeteler ile karıştırmaya çalışan Batılı güçler, çetelerin başarısız olması sonrası Suriye’ye doğrudan saldırı dönemine geçti. ABD, İngiltere ve Fransa dün akşam saatlerinde Suriye’yi vururken, operasyona Kıbrıs’taki İngiliz üslerinden kalkan 4 savaş uçağı da katıldı.

Suriye’ye yönelik askeri müdahale tehditleriyle tırmanan gerilimde ABD Başkanı Donald Trump, bugün (14 Nisan) sabaha karşı Suriye’ye saldırı emrini verdiğini açıkladı. Trump, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, saldırıya İngiltere ve Fransa’nın da destek verdiğini duyurdu.

Kıbrıs da Savaşa Dahil Oldu

Trump saldırının amacını, tıpkı son yıllarda Irak ve Libya gibi ülkelere yönelik diğer emperyalist işgallerde olduğu gibi “kimyasal silahların üretim, yayılım ve kullanımına karşı güçlü bir caydırıcılık oluşturmak” olarak tanımlandı.

Operasyona Kıbrıs’taki İngiliz üslerinden kalkan savaş uçaklarının katılması ise, Kıbrıs’ı da savaşın parçası, dolayısıyla hedef haline getirdi.

Türkiye Memnuniyetle Karşıladı

Bir süredir ABD ile çatışma halinde olduğu ve Rusya cephesine yaklaştığı izlenimini veren TC ise yılların eskitemediği stratejik ortağını yine terk etmedi.

Türkiye saldırıyı memnuniyetle karşıladığını açıkladı. TC Dışişleri Bakanlığı ABD, İngiltere ve Fransa’nın saldırıları için “insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

İRAN’DAN SALDIRIYA KINAMA

İran, “Operasyonu kınıyoruz. Bölgesel sonuçları olacak” açıklamasını yaptı. İran Dışişleri Bakanlığı, “Saldırı uluslararası hukukun pervasızca ihlalidir ve Suriye’nin bütünlüğünü görmezden gelmiştir” ifadelerini kullandı.

RUSYA’DAN İLK AÇIKLAMA

Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov, koalisyonun harekatının ardından açıklama yaptı. Antonov, “Önceden tasarlanmış bir senaryo işleme konuldu. Yeniden tehdit ediliyoruz. Daha önce böyle saldırılarının sonuçları olacaktır diye uyardık” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova da saldırıda “Batı medyasının da sorumluluğunun” olduğunu söyledi. Rus hava savunma sistemlerinin koruma alanına saldırı düzenlenmediği açıklandı.