Özersay: “Protokol Gereği, Koalisyon Ortakları Dokunulmazlıkların Kaldırılmasına ‘Evet’ Demekle Yükümlüdür”

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, sözlerinin arkasında olduklarını, Meclis Genel Kurulu’na gelecek dokunulmazlıkların kaldırılması konusuna olumlu oy vereceklerini bir kez daha yineledi.

Koalisyon ortaklarının da imzaladıkları protokol gereği dokunulmazlıkların kaldırılması için “Evet” oyu vermek durumunda olduğunu kaydeden Özersay, “Her kim olursa olsun konunun takipçisiyiz ve bunu herkes biliyor. Bu bizim halka verdiğimiz bir sözdür” dedi.

Özersay’ın açıklaması şöyle:

Geçmişte de söyledim, anlamayanlar ya da anlamak istemeyenler için yine bir daha söylüyorum: Her kim için olursa olsun, Meclis Genel Kurulu’na gelecek dokunulmazlığın kaldırılması konusunda Halkın Partisi olarak, biz EVET diyeceğiz, dokunulmazlığın kaldırılması yönünde oy kullanacağız. Bu bizim Halka verdiğimiz sözdür ve gereğini yerine getirmek için göreve geldik geleli bu konunun takipçisi olduğumuzu herkes çok iyi biliyor.

Kaldı ki bu, koalisyon protokolünde yazan bir yükümlülüktür, koalisyon ortağı tüm partilerin de dokunulmazlıkların kaldırılmasında oyu EVET olmak durumundadır. (koalisyon protokolünün ilgili maddesini aşağıda paylaşıyorum).
Ne dediysek onu yapmaya devam edeceğiz. Koalisyon Protokolünün ilgili maddesi: “9-Koalisyon ortakları, polis ve savcılık kanalıyla yürütülecek herhangi bir soruşturmanın sonucunda Savcılık’tan bu yönde bir talep gelmesi halinde yargılamayı mümkün kılmak için bahse konu vekilin dokunulmazlığını kaldırma yönünde siyasi irade ortaya koyacak ve dokunulmazlığını kaldıracaklardır”.