Gürcafer: “Harmancı’yı LTB’de Mali Disiplini sağladığı için kutluyorum”

LTB Başkanı ve TDP LTB Başkan adayı Mehmet Harmancı bugün İlçe Seçim Kurulu’na resmi başvurusunu yapmasının ardından sat 12.00’de Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’ne(KTİMB) giderek, Birlik Başkanı Cafer Gürcafer ile görüştü.

Toplantıda Harmancı’ya TDP Belediye Meclis Üyesi adayları yanında Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Belediye Meclis Üyesi adayları eşlik etti.

“Ne mutlu ki bugün buraya alnımız açık, başımız dik olarak geliyoruz”

Harmancı ziyarette yaptığı konuşmada, dört yıl önce Müteahhitler Birliği’ne giderken, büyük bir sorun olarak önlerinde buldukları ve sonuca ulaştırılmamış borçlar nedeniyle LTB’nin önündeki 90 civarında davanın hemen hemen yarısının müteahhitlere olması nedeniyle, büyük bir huzursuzluk duyduklarını anımsattı ve “ne mutlu ki bugün buraya alnımız açık, başımız dik olarak geliyoruz” diye konuştu. Harmancı, görev süresi içerisinde esnaf ve müteahhitlere olan 7.7 milyon TL’lik borcun ödendiğini kaydetti.

Zor süreçlerden geçildiğini ve bu sürecin devam ettiğini ifade eden Harmancı, yerel yönetimlerin, geçtiğimiz kasım ayından beri Türkiye Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Ofisi’nin fonladığı hiçbir projenin parasını alamadıklarını anımsatarak, “buna rağmen LTB, yaptığı bütün hak edişleri tamamen ödemiştir. Müteahhitlere sadece vadesi dâhilinde olan ödemeleri vardır. O nedenle buraya, gerçekten içimiz rahat, bu dört yıl içinde birçok işbirliğine imza atmış olmanın verdiği memnuniyetle geliyoruz” dedi.

Yaşlı Bakımevi Projesi’nin adımları atıldı

Harmancı, KTİMB ile gerek yapı denetimi, gerekse doğaya bırakılan karbon ayak izlerini temizlemek için yeşillendirme çalışmaları birlikte ele alarak uyguladıkların anımsattı ve yine KTİMB ile birlikte yürüttükleri Yaşlı Bakımevi Projesi’nin de adımlarını attıklarının duyurusunu bu ziyarette ilk kez yapmış oldu. Proje için KTİMB ile Şehir Planlama Dairesi’ne giderek bir yer talebinde bulunduklarını aktaran Harmancı, “Eğer bu olursa, umarım önümüzdeki yıllarda KTİMB ile çok önemli sosyal sorumluluk projelerine imza atacağız” diye konuştu.

LTB’nin geçirdiği zor günleri KTİMB desteği ile de atlattıklarını anımsatan LTB Başkanı ve TDP LTB Başkan adayı Mehmet Harmancı, “Ne mutlu ki sizlerin de desteğiyle şehrimize hep beraber sahip çıktık ve geleceğe emin adımlarla birlikte yürüyoruz” dedi.

LTB’nin geçmiş dört yılda birçok konuyu tamamına erdirdiğine işaret eden Harmancı, önümüzdeki dört yılda ise şehrin tüm ana caddeleri başta olmak üzere kaldırım, altyapı eksikliklerinin yine kendi bütçeleriyle ve hamle şansını elde ederek gerçekleştirme hedefinde olduklarının altını çizdi.

Önümüzdeki dönemde hedef, Lefkoşa’ya 200 milyon TL’lik yatırım”

Hedeflerinin 55 milyon TL’lik yatırım hamlesi olduğunu açıklayan Mehmet Harmancı, bunun 35 milyon TL’sinin finansman kullanarak, 20 milyon TL’sini ise LTB’nin öz kaynaklarıyla gerçekleştirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Yaklaşık 18 milyon Euro’ya denk gelen 100 milyon TL’lik ABhibelerinin de üzerinde duran Harmancı, bunun 5 milyon Euro’sunun Hamitköy’ün tamamı ve Dumlupınar’ın bir kısmının kanalizasyonu için, 4.7 milyon Euro’su 6 Haziranda ihalesi kapanacak olan Lefkoşa ana taşıyıcı kanalizasyon hattı için, 5 milyon Euro’su Kanlıdere’ninbisiklet ve yürüyüş yoluyla dere ıslahı için, 1 milyon Euro’su Haspolat Arıtma Tesisinde de eski tesisten kalan atıkların düzenlenmesi için ve 3 milyon Euro’su KTİMB ile birlikte yapmayı planladıkları Eski Toptancılar Halinde Yaratıcı Genç Girişimciler projesi için kaynak ayrıldığını vurguladı.

Bunun yanında Türkiye Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Ofisi’nin hibelerini de kullanarak önümüzdeki dört yılda şehre 200 milyon TL’nin üzerinde bir yatırım hedefleri olduğuna işaret eden Harmancı, “bu, hem müteahhitleri, hem taşeronları, hem bütün sektörleri çok yakında ilgilendiren bir yatırım hamlesidir. Tabi ki bunun yanında bugüne kadar pekiştirdiğimiz sosyal belediyecilik anlayışını da kurumsallaştırarak bir üst düzeye çıkarma hedefimiz vardır” dedi.

”Lefkoşa’da belediyenin varlığı yeniden hissedildi”

Geçtiğimiz dört yılda, isim, firma ve marka, kişi gözetmeksizin gıda denetimlerinin ve inşaat denetimlerinin çok üst düzeye çıktığına da işaret eden Harmancı, “tüm bunlar Lefkoşa’da artık Belediyenin varlığının yeniden hissedildiğini, ortaya koymuştur. Bundan sonraki dört yılda da aynı dayanışma ruhu içerisinde aynı işbirliğiyle, alt ligleredüşen şehrimizi hak ettiği noktaya getireceğiz. Bunları yapabilecek noktaya gelmek için dört yıl boyunca ciddi şekilde çalıştık.” diyerek, KTİMB’ne bugüne kadarki destek, anlayış ve işbirlikleri için bir kez daha teşekkür etti.

Gürcafer: “Başkan Harmancı ve ekibini kutluyorum”

KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer de ülkenin başkenti olmasından ötürü Lefkoşa’nın geçmiş dönemde içine düştüğü durumun üzücü ve ülke açısından utanç verici olduğunu söyledi ve “Sayın Harmancıyı bu mali disiplini sağladığı için kutluyorum” dedi.

“Bir sivil toplum örgütü olarak sizi takip ettik. Kapınız herkese açık oldu. ‘ben halktan biriyim’ dediniz, sürekli halkın içinde oldunuz. Ne için seçildiğini bilmek ve halkın beklentisi doğrultusunda, o çizilere dikkat ederek hareket etmek çok önemlidir” diye konuşan Gürcafer, dört yıllık dönemde LTB ile sosyal sorumluluk anlamında çok güzel işler yaptıklarını söyledi. Gürcafer, İaat atıklarının geriye dönüşümü projesi ve yaşlılar için düşünülen projenin bunlar arasında olduğunu kaydetti ve kentsel dönüşüm konusundada çağdaş dünyaya ayak uyduracak projelerin gündemde olduğunu sözlerine ekledi.

Gürcafer sözlerini şöyle tamamladı:

“Lefkoşa Türk Belediyesi o kötü noktadan herkesi hayrete düşürecek şekilde çıktı. Bu başarının yeni dönemde de devam edeceğinden şüphem yok. Gelecekte de aynı uyum içerisinde çalışmaya devam edeceğiz”