Hayata Dokun Hareketi dövizin olumsuz etkilerine karşı önerilerde bulundu

Hayata Dokun Hareketi, son günlerde yaşanan döviz artışını “ölümcül ekonomik kriz” olarak nitelendirerek, döviz artışının olumsuz etkilerine karşı çözüm önerilerinde bulundu.

Hareket adına Hasan Bilgehan tarafından yazılı olarak açıklanan öneriler arasında; kira, bakım, hizmet gibi hammadde gerektirmeyen her ürünün Türk Lirası ile ticari işleme devam etmesi de bulunuyor.

Küçük esnafın vergilerinin derhal ertelenmesi, uygulanan gecikme faizlerinin işletilmemesi, eğitim kurumlarında öğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC vatandaşı öğrencilerin harçlarının kriz öncesi kur değerine sabitlenip, Türk lirası harç alınması önerildi.

“İçinde bulunduğumuz ölümcül krizin halkımız üzerindeki etkileri çok kısa bir süre sonra gün yüzüne çıkmaya başlayacak. Derinleşen gelir dağılım farklılıkları ile toplumsal depresyonların daha da büyüyeceğini öngörüyoruz. Bu konuda konunun uzmanları ile acil bir çözüm üretilmelidir.

Krizin varlığını fırsat bilen bir takım çevreler de gereksiz biçimde fakirleştirme politikaları ile zam üstüne zam yapmaktadır. Marketlere ve bakkallara ürün vermeme gibi uygulamalar ile de insanlarımız yokluğa da itilmekte, en temel ihtiyaç olan ekmeğe ve damacana suya yapılan son zammın kabul edilebilir olmadığını söylüyoruz. Ekmek ve suya yapılan bu fahiş zamların kontrolü ve denetlenmesi için devleti göreve çağırıyoruz.

Devletin tasarruf anlayışında, KKTC Maliye Bakanı Sayın Serdar Denktaş’ın yaptığı gibi bisiklet kullanılmasında verilen mesaj ile Eski Cumhurbaşkanı Sayın Mehmetali Talat’a alınan yeni makam aracı arasında tutarsızlığı gün yüzüne çıkartmıştır. KKTC Turizm Bakanlığı’nın güncel tanıtım operasyonu olmaktan çıkan stant tarzı operasyonların derhal iptal edilmesi ve 1 milyon TL’ye varan bu kira giderini üretim alanlarına aktarmasını önermekteyiz. Devlet tarafından açıklanan ve yetersiz olan önlemlerin takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna bildiriyoruz.”

Hayata Dokun Hareketi